Global-News.com.ua

Гібридна служба, або що криється під вивіскою ДФС

Апрель 16
19:57 2020

8 квітня Офіс Генпрокурора відкрив кримінальне провадження за заявою ексміністра фінансів Ігоря Уманського про корупцію в податкових і митних органах. Публічно оголошено, що через схеми з ПДВ у бюджет щомісяця не надходить близько 5 мільярдів гривень. Йдеться про так зване скручування і відшкодування "лівого" ПДВ, пише aspi.com.ua.

Назви фірм і описи цілих схем з легкістю можна знайти на багатьох сайтах і Телеграм-каналах. Але якщо ретельно опікуване кимось із можновладців свавілля Верланова і К вже не викликає подиву, в пору згадати ще про одну службу, яка має пряме відношення до ліквідації згаданих схем.

Отже, Державна фіскальна служба – відомство, під вивіскою якого фактично ховається "гаряче улюблена" комерсантами малого і великого бізнесу податкова міліція. Реформування ДФС фактично передбачало ліквідацію податкової міліції. А однією з ключових вимог Президента до парламенту і уряду було створення вже до кінця 2019 року нового єдиного органу з боротьби з економічними злочинами Бюро фінансових розслідувань. Реалізація завдання Гаранта Конституції була виконана з точністю до навпаки – голосування відповідного законопроєкту успішно провалилося в Раді, а Кабмін і зовсім нічого не зробив у цьому напрямку.

Як результат, Державна фіскальна служба де-юре розділилася на дві служби – митну і податкову. До складу податкової служби повинні були перейти і слідчо-оперативні підрозділи податкової міліції.

Знову не зрослося – віддамо належне незвичайній кмітливості лисіючого покериста. Пану Верланову вдалося переконати свою колишню шефіню Маркарову залишити силовий блок у складі ДФС. Мовляв, покажемо світовій спільноті, якою сервісною зробили податкову службу і як позбавили бізнес від постійного тиску перевертнів у погонах податкових міліціонерів. Як результат, 2020 рік бізнес зустрічав під пильним контролем вже 3 служб, але головне, зі звітом Мінфіну про виконання вимоги МВФ про поділ сервісної та фіскальної функцій.

Піар дійсно деякий час працював. При цьому ніде не афішувалося, що ДФС залишилася повноцінним силовим органом з усіма повноваженнями, поверненими офіційною постановою того ж Кабміну з подачі Оксани Маркарової.

Тим більше, в листопаді 2019 року за допомогою Комітету Данила Гетманцева вдалося вирішити основну організаційну проблему – прибрати занадто самостійного і непідконтрольного першого заступника Голови ДФС Сергія Білана. Залишалося тільки обрати на його місце правильну заміну.

На горизонті з’явився тодішній начальник слідства податкової міліції ДФС Сергій Солодченко, який старанно потрудився зі своїми покровителями у Верховній Раді над усуненням неугодного Білана, який також стояв на шляху самостійного "правління" начальника оперативного Главку генерала Лісового. Позитивному і "некомерційному" Сергію вдалося переконати в повній лояльності низку потрібних депутатів. Довелося ще запевнити Міністра фінансів у перспективі створення власного, ледь не "кишенькового слідства", але де тепер Оксана Маркарова…

Як би там не було, вже 3 місяці Солодченко керує потужним механізмом ДФС, що зберігся в повному функціоналі, і на який при всьому бажанні не впливає Голова ДПС Верланов, що погруз у корупції. У зв'язку з цим справедливо поцікавитися досягненнями ДФС у боротьбі з податковою злочинністю, резонансними розкриттями і успіхами в наповненні державної казни.

Дивно, але пазли знову не складаються.

Про те, як "малюються" слідчими податкової міліції показники відшкодувань за направленими до суду справами взагалі ходять легенди. Якщо за результатами акту перевірки податкові ревізори нарахували деякі суми – не поспішайте їх оскаржити. Все одно слідчі зареєструють кримінальне провадження, але відразу запропонують свій варіант податкового компромісу. Щоб "не робити нерви" (всілякі обшуки, вилучення, арешти та інші незручності), вам порадять обрати відповідну для суду кандидатуру з ваших бухгалтерів, фінансистів і т.д. Головне розтлумачити, що ніякої відповідальності особа (читай, "козел відпущення") не понесе, тому що піде в суд після того, як будуть сплачені нараховані податки.

"На якій підставі я повинен платити? Я ж не згоден з висновками перевіряючих" – запитаєте ви. І знову почуєте про борг і неминучий процес досудового розслідування з усіма наслідками, що випливають неприємностями. Але обов'язково повідомлять і гарну новину – виявляється платити доведеться, але гроші не пропадуть. Потрібно тільки в суді показати платіжку, що гроші сплачені, як погашення збитків у кримінальному провадженні. А потім, з чистою совістю йдіть в інший "найсправедливіший" суд і отримуйте рішення про неправомірність донарахувань податків. У підсумку, у вас в чистому вигляді виникне переплата, можна навіть спробувати її повернути. Але це буде потім…

Як то кажуть, і вовки ситі, і вівці цілі.

Коротко про резонанси-2020.
Такі є, але пов'язані чомусь виключно з виявленням правоохоронними органами фактів корупції серед співробітників ДФС:

  • Хмельницька область — хабар слідчого 2 тисячі доларів;
  • Дніпропетровська область — хабар слідчого 11 тисяч доларів;
  • Офіс великих платників — обшуки ДБР у слідчого у кримінальній справі про отримання хабара;
  • Полтавська область — обшуки ДБР у заступника начальника у кримінальній справі про отримання хабара.

І "вишенька на торті" – 7 квітня співробітники НАБУ затримали начальника слідства ДФС у Київській області Чепеля Олександра на хабарі в 50 тисяч доларів. Як бачимо, географія досить широка. Тільки причина всюди однакова – хабарі. Може, для сьогоднішньої ДФС ця хвороба серйозніше коронавірусу?

Згідно з інформацією на сайті ДФС, кардинально змінюється структура служби. Хтозна, можливо це реакція на «подвиги» корумпованих співробітників.

Насторожує інше, зі складу спеціалізованих підрозділів зникли відділи з оперативних перевірок заявлених до відшкодування сум ПДВ (це мінімум "могорич" від Сергія Верланова), відділи з виявлення економічних злочинів у митній сфері (окремий респект вже від Максима Нефьодова).

Справедливості заради, не промовчимо про досягнення.
Перш за все, це повна і остаточна "перемога" над конвертаційними центрами. Тут все просто. Згідно з роз'ясненням, за підписом Солодченка, поняття "конвертаційний центр" немає в кримінальної юриспруденції. Немає поняття – немає проблеми. Шкода, що СБУ і Нацполіція цього не розуміють.

Отримати справжню насолоду від впевненої перемоги заважає офіційна статистика ДПС — виявляється, в минулому році ліквідували 59 цих самих "конвертів". До сих пір загадка, скільки з них дійшли до суду – це дуже непублічна інформація.

Достовірно відомо наступне – кожне п'яте "конвертаційне" провадження закривається слідчими ДПС у зв'язку з відсутністю кримінального правопорушення. У перекладі для нормальної людини це означає, що ніякого злочину не здійснювалося, але офіційних вибачень не буде.

Незручні питання після закриття провадження нівелюються приблизно наступним чином:

  • Під час обшуку вилучили якісь тисячі валют (?) – так їх повернули (!). Природно, за рішенням суду.
  • Забули відкоригувати переможний звіт, а фактично сфальсифікували офіційну звітність (?) – так це помилка недбайливого обліковця з допоміжного підрозділу (!).
  • Один з депутатів ВР попереднього скликання Андрій Журжій роками наполегливо намагався домогтися від керівництва ДФС, в тому числі і від Сергія Солодченка, реальних цифр наповнення бюджету від ліквідації "конвертаційних центрів".

Ризикнемо припустити, що ця неприємна в усіх відношеннях для сьогоднішніх керівників ДФС тема, залишиться інформацією суто внутрішнього користування, через відсутність предмета обговорення (нагадаємо: немає "конвертів" – нема про що говорити).

Набагато зручніше для звіту (читай, піару) підходить сума ліміту ПДВ, заарештованого в системі електронного адміністрування податків.

Це чергова перемога або "ноу-хау" голови ДФС Сергія Солодченка.

Рецепт успіху простий. У фабулу кримінального провадження додаються сумнівні з точки зору слідчого структури, у яких на електронних рахунках достатньо коштів для реєстрації податкових накладних.

За текстами клопотань до суду всі вони є причетними до злочинних схем з ПДВ (тих самих, до яких так тяжіє Верланов). Аргументи настільки обґрунтовані, що суд ухвалює єдино правильне рішення – негайно накласти арешт на їх ПДВ-рахунки.

Ефективність слідчих дій не викликає сумнівів, якщо не враховувати, що повторюються із завидною постійністю одні і ті ж ознаки:

  • Кримінальне провадження, в рамках якого виносився арешт, як правило, не пов'язане з учасниками, які виникли знову;
  • Судді, які ухвалили рішення про накладення арешту, також принципово ухвалюють негайне рішення про його зняття;
  • Рішення суду про зняття арешту виконується негайно (в середовищі співробітників ДФС виконавець таких рішень слідчий на прізвище Сафонов отримав прізвисько "людина-кнопка").

Коли йдеться про мільйони гривень заарештованих сум, цікаво розуміти, наскільки поповнюється бюджет за рахунок подібних арештів.

Крім названих "стратегічних поліпшень", звичайно, потрібні були кадрові призначення:

  • Максим Беспалов — начальник оновленого Головного слідчого управління ДФС (раніше ГСУ ФР ДФС), податковий слідчий з професійним кредо "як би чого не вийшло". Чи правильно призначити на цю посаду власного кума, який не ухвалить жодного самостійного рішення?
  • Володимир Ткаченко — начальник нового Головного управління оперативно-розшукової діяльності ДФС, кадровий міліціонер, для якого в податковому лексиконі поки зрозуміло тільки слово "Кодекс". Скільки знадобиться часу і чи стане керівник районної поліції фахівцем у розкритті податкових злочинів?

Чимале здивування щодо структури також викликає кількість "доданих сил" – підрозділів, співробітники яких не мають спеціальних (міліцейських) звань. Їхні функції повністю дублюються з колегами з ДПС і ніяк не пов'язані з протидією податковій злочинності.

При цьому ретельний аналіз Держбюджету-2020 вказує на єдину можливість існування служби – стаття "Витрати на реорганізацію ДФС" у розмірі 473,17 мільйона гривень. Як бачите, не густо на 5 тисяч осіб штату ДФС і незрозуміла кількість "завислих" у стадії переходу працівників старої структури. Нехитрі розрахунки доводять, що з таким бюджетом середня зарплата співробітника не може перевищувати 4-4,5 тисяч гривень на місяць.

Але дозвольте, а як же тоді затверджені оклади згідно з новим штатним розкладом: керівник служби — 29 400 гривень, рядовий інспектор — 8 500 гривень, оперуповноважений — 5 900 гривень? Виходить така собі "гібридна" служба з малозрозумілими завданнями і зовсім незрозумілими джерелами фінансування.

Нагадаємо, що на початку квітня Кабінет Міністрів підготував пропозиції щодо скорочення бюджету в різних сферах, найбільше постраждали наука, освіта і культура. Чи не звідси візьмуться кошти на утримання "кишенькової" армії дізнавачів?

Що ж насправді криється під маскою гібридної ДФС?

Вважаємо, що відповідь очевидна.

Тупі і безграмотні дії керівників "інституційно слабких" (див. Міністра фінансів Марченка) податкової та митних служб плюс зупинка бізнесу в умовах COVID-19 скоро приведуть до прогнозованого фіналу – красти з бюджету буде нічого.

І тоді візьмуться за тих, у кого ще щось можна забрати. "Білий" бізнес, який сьогодні так на словах захищають чиновники і народні депутати всіх мастей і рангів. А зроблять це руками фіскалів, тільки на час принишклих професійних економічних вишибайл.

Думайте, панове!

Share

Статьи по теме

Последние новости

Ростелеком отменил роуминг в Крыму по требованию ФАС

Читать всю статью

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY