Хто легко може знайти роботу під час карантину
Введені урядом заходи для запобігання поширення епідемії коронавірусу суттєво вплинули на ринок праці.
Наразі ситуація з роботою не надто оптимістична, — говорить Gazeta.ua спеціаліст експертно-аналітичного центру з пошуку роботи hh.ua Юлія Дрожжина. Вона розповідає про нові умови, що склалися на ринку праці в Україні.
Які зміни?
З одного боку, з початку дії карантину активність пошукачів, які розмістили своє резюме або шукають вакансії на сайті досить висока. Їхня кількість зросла на 60 відсотків. З другого — абсолютна більшість роботодавців припинила пошук нових працівників. Лише близько 20 відсотків компаній продовжують кадровий набір. Це пов'язано з двома чинниками — або їм вдалося зберегти об'єм роботи до початку карантину, або вони розробили нову стратегію розвитку свого підприємства. Загалом галузей, які розміщують нові вакансії, залишилось доволі мало.
В яких сфери немає дефіциту вакансій?
До таких можна зарахувати продуктовий рітейл — продаж продуктів харчування, транспортну сферу, тут йдеться переважно про доставки, й ІТ-галузь, однак вона вже починає демонструвати певні скорочення. Відчутно збільшилась кількість пропозицій в аграрній сфері. Однак це пов'язано не з карантинними процесами, а із сезонністю. Саме в цей період року відповідна галузь уже традиційно демонструє сплеск активності на сайтах із пошуку роботи. Також роботодавці часто шукають працівників медичної галузі. До речі, остання вперше увійшла в "десятку" профсфер, а загальна кількість пропозицій роботи збільшилась майже вдвічі.
Які працівники наразі найбільш затребувані?
Наприклад, продуктовій сфері потрібен широкий спектр спеціалістів. Найбільше: касири, працівники залів, вантажники, пакувальники. Користуються популярністю і спеціалісти з продажів, які повинні спілкуватися з клієнтами, у тому числі й віддалено. Чимало компаній налагодило доставку на дім, тому зараз нарозхват кур'єри та водії. Також попит є на прибиральників.
В яких галузях найменше вакансій?
Більше за всіх постраждав маркетинг. Також спорт і фітнес, готельно-ресторанний бізнес і туризм, краса, тобто майстри манікюру та педикюру, перукарі, косметологи тощо. Роботи для останньої сфери в деяких українських регіонах взагалі немає. Наприклад, в Харківській області за період карантину не розмістили жодної нової вакансії. Інші ж з відкладеною пропозицією. Тобто зараз проводять співбесіди, однак приступити до роботи людина зможе не раніше завершення карантину. Дещо менше роботи пропонують в сфері виробництва нехарчових продуктів. Там кількість вакансій знизилась з 8 відсотків до 4 відсотки. Однак вона показувала від'ємну динаміку ще з початку року. На 23 відсотки менше пропозицій у галузях будівництва, нерухомості, архітектури порівняно з докарантинним періодом.
Яка ситуація з дистанційною роботою?
Частка відповідних пропозицій з початку карантину збільшилась. Раніше на неї припадало всього 9 відсотків усіх вакансій, зараз — більше 15 відсотків. Найчастіше шукають операторів колл-центрів, менеджерів чатів, контент менеджерів, які мають описувати різні товари для сайтів. Також пропонують часткову зайнятість для бухгалтерів. Таким чином, людина може працювати одночасно з кількома різними компаніями.
Ким може працювати людина з малою кількість навичок?
Особа з водійськими правами, навіть без власного транспортного засобу може займатися, наприклад, доставкою продуктів чи розвезенням працівників певної компанії, які не можуть працювати віддалено на роботу та додому. Комунікабельній людині, яка вміє схилити до себе інших, може підійти вакансія менеджера з продажів. Багато вакансій для тих, хто володіє додатковою іноземною мовою. Особливо цінують працівників, які знають "екзотичні" мови, наприклад, португальську. Їм пропонують стати перекладачами, менеджерами роботи з клієнтами. Часто в іноземних фірмах. Також є вакансії викладачів іноземної. У цьому разі варто знати популярні мови — англійську, німецьку тощо.
Які додаткові навички потрібно мати, щоб знайти роботу в період карантину?
Великим плюсом стане знання SEO оптимізації. Також написання текстів різної тематики та в різних стилях. Останнє знадобиться для журналістів, редакторів сайтів, контент-менеджерів. Через коронавірус люди почали більше цікавитися новинами. Як результат, вакансій у сферах медіа й інформаційні технології побільшало. Проте ще до початку карантину на одне місце претендувало близько 8-9 осіб. Зараз конкуренція стала ще більшою. Також є багато вакансій на сайтах, які спеціалізуються виключно на роботі фрілансерів. Там пропонують працювати ретушерам фотографій, розробникам сайтів чи веб-дизайнерам. Проте такі завдання складно вважати повноцінною зайнятістю, однак підзаробити на них можна.
Чи з'явилися якісь нові вакансії?
Так. Наприклад, особистого та корпоративного вірусолога-контролера коронавірусу, фахівця з охорони праці та промислової безпеки, агента з продажу юридичних послуг для поширення юридичних послуг для компаній, які постраждали від пандемії. Проте такі "спеціалізовані" вакансії досить поодинокі.